Chystáte sa na rekonštrukciu kuchyne alebo vybavujete novú? Prečo ju tentoraz nezariadiť v duchu minimalizmu, elegancie, ale aj udržateľnosti. Aké sú trendy v kuchynskom dizajne na rok 2021 a na čo by ste mali myslieť, než sa pustíte do úprav?
Na čo myslieť pred rekonštrukciou kuchyne
Než sa pustíte do búrania priečok, mali by ste si ujasniť, čo od rekonštrukcie očakávate a ako by po nej mala vaša kuchyňa vyzerať. Tiež reálne zhodnoťte rozpočet, ktorý máte k dispozícii, a ak je čiastka potrebná na realizáciu vašich predstáv na míle vzdialená od vašich dostupných financií, začnite si odkladať financie stranou, či už na sporiaci alebo svoj bežný účet. Kuchyňa je totiž srdcom každej domácnosti a oplatí sa do nej investovať.
Ďalej by ste mali naplánovať rozvrhnutie kuchyne. Berte ohľad na rozvody elektriny a vody a prispôsobte im umiestnenie spotrebičov. Rozčleňte si priestor, v ktorom bude nová kuchyňa stáť, a ucelte si predstavu o tom, kde budú skrinky, chladničky alebo napríklad poličky. Pokiaľ trochu bojujete s menším priestorom, rozhodne sa oplatí staviť na vstavané spotrebiče. Napríklad vstavaná umývačka alebo rúra vám ušetrí veľa miesta.
Kuchynské zóny
Začnite tým, že si kuchyňu rozdelíte do troch zón, ktoré by mali tvoriť pomyselný trojuholník.
Rozdelenie do zón by malo byť pre gazdinky maximálne efektívne, a tak sa odporúča postupovať od skrinky s potravinami cez chladničku s mrazničkou až k drezu ak manipulačnej ploche, pričom tá by mala byť široká 70 cm a vysoká ideálne 90 cm. Zároveň nie je vhodné, aby drez a varná doska boli vedľa seba. Chladnička by potom mala stáť čo možno najbližšie k odkladaciemu priestoru a umývačka by mala byť neďaleko drezu.
Dizajnové prvky s nádychom ekológie
Kuchynskému dizajnu tento rok jednoznačne dominuje minimalizmus a praktickosť. Do popredia sa potom dostávajú tmavé farby, napríklad sýto šedá v kombinácii s čiernym dekorom. Ďalším trendom, ktorý okrem iného preniká aj do kuchýň, je udržateľnosť. Tú môžete vo svojej kuchyni podporiť napríklad špeciálnymi košmi na triedený odpad alebo plátenými vreckami, ktoré využijete na nákupy v bezobalových obchodoch. Suroviny môžete následne uskladniť v sklenených dózach, ktoré sa budú perfektne vynímať vystavené na poličkách.
TIP: Ak chcete udržateľnosť svojej kuchyne doviesť k dokonalosti, kúpte si domáci kompostér. Vďaka nemu sa zbavíte časti odpadu, ktorý doma vyprodukujete, a zároveň získate kvalitné hnojivo pre svoju záhradku či bylinky na balkóne.
Krásne a lacné kuchyne môžete vyhľadať na webe o bývaní Livli.sk.
Kuchynský nábytok by mal byť ideálne z masívu a nie z drevotriesky, aby vydržal poškriabanie či poliatie vodou.