Neděle, 13 října, 2024
novinky
- Reklama -aktualita
Pre ženyPre a proti elektrických kefiek

Pre a proti elektrických kefiek

Posledné dekády sa nesú v znamení technologického pokroku, ktorý výrazne ovplyvnil náš každodenný život. A nie inak je tomu aj v prípade ústnej hygieny. Doby, kedy v podstate jedinou cestou k vyčisteným zubom bola klasická manuálna kefka, sú už dlhší čas minulosťou. Dnes je na trhu celý rad elektrických kefiek. My sa v tomto článku pozrieme na základné varianty kefiek modernej doby, ich vlastnosti a výhody.

Medzi klasickou a elektrickou kefkou je nespočetné množstvo rozdielov. Tým najvýraznejším bude pre mnohých z vás ich cena. Obyčajnú kefku zaobstaráte najčastejšie za niekoľko desiatok korún. Zatiaľ čo za kvalitnú elektrickú kefku zaplatíte skôr niekoľko sto až tisíc korún.

Zaujímavosťou je, že klasickou kefkou sme schopní vykonať približne 600 čistiacich pohybov za jednu minútu. Aj keď sa to môže javiť ako vysoké číslo, tak elektrická kefka takýchto pohybov urobí 8 000 – 64 000 za jednu minútu. Z toho je zrejmé, že elektrická kefka vďaka svojmu výkonu chrup vyčistí lepšie. A to aj za kratší čas.

Nevýhodou klasickej kefky je najčastejšie nedostatočné povedomie o správnej technike čistenia zubov. Nielenže sú zuby v takom prípade zle vyčistené, ale dokonca môže dôjsť aj k ich poškodeniu. Oproti tomu sú elektrické kefky o poznanie bezpečnejšie a vďaka už spomínanému výkonu predovšetkým účinnejšie.

Rotačná kefka
Základným typom elektrických kefiek je kefka rotačná. Poznáte ho podľa okrúhlej čistiacej hlavy, ktorá sa otáča o 90 ° tam a späť, čo napodobňuje bežné krúživé pohyby. Rotačná kefka dosahuje približne 10 000 pohybov za minútu. Aj napriek nízkej otáčke je však stále oveľa lepšou voľbou ako bežná manuálna kefka.

Oscilačná kefka
Tento druh kefky v sebe kombinuje rotáciu a pulzačné pohyby hlavy. Ide v podstate o rotačnú kefku s doplnkovou funkciou pulzácie, ktorá má veľký vplyv na odstránenie zubného povlaku. Nevýhodou u rotačných a oscilačných kefiek je namáhanie ďasien a nedostatočné vyčistenie medzizubných priestorov.

Sonická kefka
Veľkej obľube sa aktuálne teší sonická kefka, ktorej funkcia je založená na vibráciách (mikropohyboch) zo strany na stranu a to všetko sa odohráva vo vysokých rýchlostiach až 40 000 kmitov za minútu. Vďaka špeciálne tvarovanej hlave si sonická kefka poradí oveľa lepšie aj so zubným kameňom. Výhodou je šetrnosť k ďasnám a vyčistenie medzizubných priestorov. Naopak nevýhodou je vyššia cena oproti rotačným a oscilačným kefkám.

Ultrazvuková kefka
Mnohí odborníci považujú ultrazvukovú elektrickú kefku za budúcnosť v oblasti čistenia zubov. Vo svojej podstate ide o sonickú kefku, ktorá okrem mikropohybov ešte generuje ultrazvuk. Jeho frekvencia sa pohybuje okolo 1.6 MHz a jej cieľom je rozrušenie bakteriálnych reťazcov na povrchu zuba.

Ktorý typ je najlepší?
Na túto otázku neexistuje univerzálne správna odpoveď. Každá z uvedených kefiek má svoje pre a proti. Odporúčame poradiť sa s odborníkom skôr, než miniete peniaze za novú elektrickú kefku.

Každopádne investícia do kvalitnej elektrickej kefky sa rozhodne oplatí. Oproti klasickej kefke vám poskytne oveľa kvalitnejšiu starostlivosť o zuby a zároveň vám ušetrí čas.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -pr články

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper