Úterý, 16 července, 2024
novinky

10 jednoduchých spôsobov, ako znížiť účty za kúrenie

Redakce doporučuje

Už vás nebaví platiť neustále sa zvyšujúce účty za kúrenie? Radi by ste ušetrili a zároveň prispeli k minimalizovaniu ekologickej stopy? Prinášame vám osvedčené tipy, ktoré vám umožnia šetriť na kúrení bez toho, aby ste sa museli vzdať tepla a komfortu vo vašej domácnosti a zároveň prispeli k ochrane životného prostredia. 

✔ investujte do termostatických ventilov – dokonale nimi nahradíte ručný ventil na radiátor. Na základe teploty nastavenej termostatickou hlavicou riadi termostatický ventil prívod teplej vody do radiátora. To umožňuje účinnú reguláciu teploty, miestnosti zbytočne neprekurujete, čo je výhodné ako pre vašu peňaženku, tak aj vaše zdravie.

✔ nastavte optimálnu teplotu – a to pre každú miestnosť individuálne. Zdraviu prospešná teplota je okolo 20°C. V kúpeľni môže byť príjemných 22-24°C a na chodbe, ktorou len prechádzame, postačí 15-18°C. A keďže nižšia teplota podporuje lepší spánok, v noci ju v spálni stiahnite o 1-2°C.

✔ temperujte – počas dlhšej neprítomnosti kúrenie nevypínajte úplne: steny stihnú vychladnúť a opätovné rozkúrenie vyžaduje priveľa energie. Radiátory stačí len stiahnuť.

✔ odvzdušnite radiátor –  zavzdušnenýradiátor nemôže fungovať efektívne, preto je nutné ho pravidelne odvzdušniť, k čomu skvele poslúži odvzdušňovací ventil. Tento úkon zvládnete aj sami, prípadne s pomocou odborníka. Pravidelná údržba pomôže zlepšiť účinnosť radiátora.

✔ vetrajte efektívne – je totiž kľúčové pre udržanie zdravého prostredia: pomáha odstrániť nadmernú vlhkosť a zlepšiť kvalitu vzduchu. Aby bolo vetranie účinné, odporúčame vetrať intenzívne: otvorte okná dokorán na niekoľko minút, aby steny nestihli vychladnúť. Opakujte 2-3x denne. Nepostačí otvoriť okno „na vetračku“: vtedy len uniká teplo bez dostatočnej výmeny vzduchu.

✔ radiátor nezakrývajte –  aby teplo mohlo prúdiť do priestoru, neprekrývajte radiátor záclonami, závesmi, nesušte na ňom oblečenie, nestavajte k nemu rozmerný nábytok – a zbavte ho prachu.

✔ odstráňte netesnosti – skontrolujte tesnenie okien a dvier. Ak je poškodené, opravte ho pomocou tesniacich pások či peny. Ak sa rozhodnete pre výmenu okien, investujte do energeticky efektívnych.

✔ teplejšie sa oblečte – namiesto zvyšovania teploty si pokojne oblečte teplé ponožky, sveter či mikinu. Oblečenie vrstvite.

✔ využite na maximum slnečné lúče – aj v zime dokáže slnko prehriať náš príbytok. Využite jeho silu a keď je slnečno, odtiahnite závesy a žalúzie. Pred západom slnka ich zatiahnite, aby ste minimalizovali únik tepla.

A rada na záver:

✔ zvážte podlahové vykurovanie: je to síce väčší stavebný zásah aj zásah do rozpočtu, rozhodne sa však vyplatí. Podlahové vykurovanie funguje na princípe sálania pri teplote 30-40°C, na rozdiel od kúrenia radiátormi, ktoré je potrebné vyhriať až na 60-80°C. Sálaním sa rovnomerne ohrievajú steny, nábytok aj ľudia, od nich následne okolitý vzduch a to bez vírenia prachu. Wifi termostat umožní teplotu každej miestnosti regulovať samostatne podľa individuálnych potrieb. Podlahové kúrenie je jednoducho efektívne, prakticky bezúdržbové a má dlhú životnosť.

Pomohli sme vám? Vyskúšajte tieto tipy na zníženie nákladov za vykurovanie a uvidíte rozdiel v rodinnom rozpočte. Malými krokmi môžeme dosiahnuť veľké zmeny a šetriť energie pre budúce generácie.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Tatry – Spiš – Pieniny? Región pre rodinky

Región Tatry – Spiš – Pieniny je ideálnou destináciou pre rodiny s deťmi. Ponúka termálne kúpaliská, turistické trasy, historické...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img