Středa, 10 května, 2023
novinky
- Reklama -aktualita
Rady a NávodyAko v lete správne kosiť, polievať a hnojiť trávnik, aby bol krásny?

Ako v lete správne kosiť, polievať a hnojiť trávnik, aby bol krásny?

Majitelia záhrad, ktorí nemajú vlastného záhradníka a chcú, aby ich trávnik vyzeral pekne, sa musia naučiť správne o neho starať. Je nutné vedieť, kedy je čo treba s trávnikom robiť, alebo naopak nerobiť, aby sme mu namiesto pomoci neubližovali. My sa dnes pozrieme na starostlivosť oň v teplom letnom počasí, kedy prevláda slnečno s vysokými teplotami a málo prší.

Koste tak, aby sa trávnik zbytočne nevysušoval

Pri vysokých teplotách a celodennom slnku je potrebné kosiť trávu s nastavením kosačky na výšku aspoň 5 cm. Krátky strih môže spôsobiť vznik suchých miest na trávniku, najmä vtedy, keď trávnik nepolievate alebo nedostatočne polievate.

Tiež je dobré naostriť nôž kosačky. Pokiaľ je tupý, trávu skôr trhá a tá má potom rozstrapkané konce, namiesto pekného, ​​rovného odrezania. Rozstrapkaná tráva stráca viac vlhkosti, takže je také kosenie nielen vzhľadovo nepekné, ale aj pre trávu nevhodné.

V suchom počasí dochádza pri kosení k vyššej prašnosti, preto sa bude viac zanášať prachový filter motorovej kosačky. Ak sa zanesie, motor stratí časť výkonu, a tak pri nižších otáčkach môže kosačka horšie kosiť. To bude mať vplyv na kvalitu kosenia.

Doprajte trávniku vlahu

Mnohí z nás si nechali do záhrady zabudovať závlahový systém. Pokiaľ ho nemáte, mali by ste trávnik v horúčave pravidelne polievať. Len tak bude silný, zdravý a zelený. Je ale potrebné dodržať pravidlo, kedy nezalievame skôr ako pred 20. hodinou, aby slnko už tak silno nepálilo. Je potrebné, aby vody bolo dostatočné množstvo. Na 1 m2 trávnika je dobré použiť aspoň 5 l vody.

Trávnik tiež hnojte, aby mal dostatok živín a bol odolný a silný. Zvoľte hnojivo, v ktorom je obsiahnutý dusík, draslík, fosfor, horčík a vápnik. Pamätajte, že hnojiť je nutné pred dažďom, aby sa nestalo, že sa vám trávnik spáli.

S dostatočne nabrúseným nožom kosačky, správnou výškou kosenia a dobrou zálievkou, budete mať aj v lete trávnik pekný a zelený.


Na peknom trávniku pri dome môžete potom s deťmi prevádzkovať jednoduché športové aktivity. Ďalšie tipy na magazinu Sportli.sk.


Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -pr články

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper