Pondělí, 27 května, 2024
novinky
- Reklama -aktualita
Rady a NávodyAko ušetriť na kúrení?

Ako ušetriť na kúrení?

Kúrenie je najväčšou položkou v pravidelných mesačných platbách za bývanie v byte. Aj keď sa počas sezóny snažíte na kúrení šetriť vždy vás účet nemilo prekvapí. Existuje ale pár spôsobov ako na kúrení ušetriť a pritom si užívať tepelný komfort.

Regulácia radiátorov

Vedeli ste, že ak teplotu v miestnosti zvýšite o 1°C spotreba energií na kúrenie sa zvýši o cca 6%? Z toho dôvodu by ste nemali byty zbytočne prekurovať. Príliš teplo v interiéry vás bude nútiť otvoriť okná vďaka čomu bude v byte zas chladnejšie a vy budete kúriť ďalej.

Byty v Bratislave ale aj iných mestách na Slovensku môžu na kúrení ušetriť aj viac ako 30% energií. Chcete vedieť ako? Stačí ak pri odchode do práce nastavíte termostat na nižšiu hodnotu. Pokojne môžete teplotu znížiť aj o 5°C.

Znížiť teplotu môžete aj v noci, keď spíte.

Vypnúť radiátor alebo nie?

Vyhnite sa vypínaniu radiátorov úplne. Nie len že tým trpí konštrukcia stavby ale v konečnom výsledku miniete viac energií na vykurovanie. Musíte vyhriať steny, nábytok a aj celý objem chladného vzduchu v miestnosti.

Vetranie

Rekuperácia alebo riadené vetranie je doménou rodinných domov. V bytovkách toto riešenie vetrania nenájdete. Aby ste ale dostali do miestnosti čerstvý vzduch a zároveň vám neuniklo veľa tepla, vetrajte kratšie, častejšie ale intenzívne. Otvorte okno na krátku dobu každé cca 2 hodiny. Ako dlho vetrať? Dôležité je aby sa vzduch v miestnosti vymenil ale aby nedošlo k jeho nadmernému vychladnutiu.

Zabráňte úniku tepla

Ak bývate v novostavbe, napríklad Jégého alej Bratislava, k úniku tepla a vzniku tepelných mostov vo vašom dome nedochádza. Pokiaľ bývate v staršom byte môže teplo unikať starými oknami, dverami ale aj stenou či strechou (ak bývate na najvyššom poschodí). Nové okná a vchodové dvere môžu znížiť únik tepla až o cca 30%. Cez obvodové múry môže unikať až 25% tepla. Investícia do zateplenia sa určite oplatí.

Pred vykurovacou sezónou nezabudnite radiátory odvzdušniť. Vzduch vo vykurovacom systéme môže spotrebu energie na vykurovanie zvýšiť aj o 15%.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -pr články

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper