Čtvrtek, 23 května, 2024
novinky

Ako vybrať sedaciu súpravu, ktorá bude sedieť vám aj vašej obývačke

Redakce doporučuje

Keby bola súťaž o najdôležitejší kus nábytku, sedacia súprava by sa určite umiestnila na medailových priečkach. Trávime v nej veľa času a má zásadný vplyv na to, ako naša obývacia izba vyzerá a ako sa v nej cítime príjemne. S jej výberom by ste si teda mali dať záležať. Poradíme vám, ako vybrať takú sedačku, ktorá vám bude vyhovovať a skrášli celú vašu obývaciu izbu.

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere sedacej súpravy je jej veľkosť. Tá by mala závisieť predovšetkým od veľkosti samotnej obývacej izby a tiež od množstva voľného priestoru, ktorý v ňom máme. Aj do malej izby sa vám môže vojsť veľká sedacia súprava, väčšinou to však nie je šťastné riešenie, vaša obývačka potom môže pôsobiť stiesnene a navyše vám sedacia súprava môže prekážať, napríklad pri ceste na balkón.

Súčasné moderné trendy prajú priestoru. Odporúčame teda minimálne zvážiť, či naozaj chcete sedaciu súpravu prirážať k stene, ako sa to vždy klasicky robilo. Pokiaľ máte v izbe dostatok voľného priestoru, oveľa modernejšie môže vyzerať, keď sedačku umiestnite doprostred miestnosti alebo niekam ďalej od steny. Samozrejme aj v tomto prípade je potrebné zvoliť správnu veľkosť sedacej súpravy tak, aby sa vaše predstavy naozaj zhmotnili a neskončilo to nakoniec tým, že vám bude obrovská sedačka uprostred miestnosti prekážať, alebo ju budete musieť preskakovať.

Pokiaľ sa chystáte kúpiť sedaciu súpravu, nemusíte ju samozrejme len prispôsobovať svojej obývačke, môžete rovno nakúpiť aj ďalší nábytok tak, aby vznikla príjemná harmónia. Do vašej obývačky si súčasne môžete zaobstarať nový konferenčný stolík, obývaciu stenu alebo praktickú komodu.

Dbajte na výber materiálu

Ďalším dôležitým faktorom pre výber tej správnej sedačky je materiál, z ktorého je vyrobená. Ten by vám mal byť príjemný, aby sa vám na sedačke pohodlne sedelo. A tiež by mal spĺňať ďalšie vaše požiadavky – napríklad ak máte malé deti, ktorí na sedačku každú chvíľu niečo vylejú, mali by ste si vybrať dobre umývateľný materiál. Alebo ak máte napríklad voľne sa pohybujúce zvieratá, zvoľte veľmi odolný materiál – taká kožená sedačka vyzerá úžasne, ale po vyčíňaní vašej mačičky môže zo sedačky zobudiť len potrhaná spomienka na jej skoršiu krásu.

Voliť môžete predovšetkým medzi textíliami a kožou. Tie sa potom delia na viacero jednotlivých druhov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami i vzhľadom. Sedačky s textilným poťahom sú pre väčšinu ľudí príjemnejšie – koža totiž absorbuje chlad a tiež teplo, takže potom máte pri sedení nepríjemný pocit lepenia. Niektoré textílie však môžu ľahko zachytávať zvieracie chlpy a nečistoty. V dnešnej dobe už existujú skutočne kvalitné textílie, ktoré sú odolné proti škvrnám a ľahko sa čistia. Veľa sedacích súprav má navyše poťahy, ktoré môžete vyzliecť a vyprať v práčke.

Vynikajúcimi vlastnosťami sa vyznačuje aj mikrovlákno. Je príjemné na dotyk, priedušné, pružné a dobre odvádza vlhkosť. Dávajte si pozor na nekvalitné textílie, ktoré rýchlo vyblednú a vaša sedacia súprava tak skoro stratí svoj šmrnc.

Nadčasovou voľbou je koža. Pri správnom zaobchádzaní a udržiavaní vydrží skutočne veľmi dlho. Navyše pôsobí oveľa luxusnejšie ako textílie. Ľahko sa čistí, nanešťastie je ale náchylná na škrabance. Pre alergikov je ideálnou voľbou. S postupným opotrebovaním navyše príliš nestráca na svojej kráse, prirodzene totiž starne.

Zvoliť môžete aj umelú kožu (syntetickú, eko), ktorá vyzerá rovnako ako pravá koža, ale má navyše vylepšené úžitkové vlastnosti. Poteší aj jej nižšia cena.

Pri výbere sedacej súpravy si môžete vybrať zo 4 základných typov – sedačky v tvare U, rohové sedačky, sedacie zostavy a pohovky. Najobľúbenejšie sú sedačky v tvare U. Zmestí sa na ne oveľa viac ľudí, väčšinou sú rozkladacie a často vám poskytnú veľa úložného priestoru. Čo sa týka ich veľkosti, tak patrí medzi tie najväčšie.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Skryté nebezpečenstvo stresu: Ako ovplyvňuje vaše telo a myseľ?

Stres je v súčasnosti najrozšírenejším zdravotným problémom na svete. Do tohto stavu nás dostáva práca, osobné vzťahy, choroba, politika,... vyhnúť...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img